Μπήκε ο Σάντσες, καθάρισε η Χιλή! (video)

SHARE:

loading...

Μπορεί η Χιλή να ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κόντρα στο Καμερούν, αλλά έδειχνε ότι της λείπει… κάτι. Αυτό το «κάτι» ήταν ο Αλέξις Σά...

Και πάλι εκτός ο Σπανούλης!
Από το 2009 είχε να κερδίσει εκτός στα πλέι οφ η ΑΕΚ!
Δεν ξεχνά το Κύπελλο ο Γιώργος Σαββίδης (pic)
Πάει προς Ηράκλειο ο τελικός Κυπέλλου
Άμεση προτεραιότητα του ΠΑΟΚ ο Λημνιός

Αυτό το «κάτι» ήταν ο Αλέξις Σάντσες που δεν ήταν βασικός, αλλά δεν χρειάστηκε παρά λίγα λεπτά για να κάνει τη διαφορά. Ο άσος της Άρσεναλ μπήκε στο 58′ της αναμέτρησης και παρά το γεγονός ότι δεν έκανε το κάτι το εξαιρετικό, πρόσφερε μία ασίστ τον Βιδάλ που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 81′, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δημιούργησε τη φάση για το γκολ του Βάργκας.

Με αυτό τον τρόπο η πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Confederation’s Cup, με το Καμερούν να δείχνει ότι έχει τη διάθεση και τον ενθουσιασμό, αλλά όχι και την ποιότητα για να κοντράρει στα ίσια.

Το ματς

Με τον… αέρα του φαβορί και της ποιοτικότερης ομάδας μπήκε στο ματς η Χιλή, ψάχνοντας από πολύ νωρίς κόντρα στο Καμερούν που έδειχνε να έχει –ανεξήγητα- πολύ άγχος στην πρεμιέρα του στο Confederation’s Cup.

Πριν ακόμα συμπληρωθούν τρία λεπτά στον αγώνα, η Χιλή είχε καταφέρει να δημιουργήσει δύο κλασικές ευκαιρίες και ο τερματοφύλακας του Καμερούν, Οντόα να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του. Στο 1’ ο Βάργκας βρέθηκε από δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αφρικανός γκολκίπερ είπε «όχι», ενώ σε παρόμοια φάση ο Φουενσαλίδα ήταν αυτός που νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των «λιονταριών».

Αφού πέρασε το πρώτο δύσκολο για τους Καμερουνέζους δεκάλεπτο, άρχισαν κι αυτοί να διεκδικούν ό,τι μπορούν από το παιχνίδι και μάλιστα στο 12’ έχασαν ευκαιρία να προηγηθούν με τον Αμπουμπακάρ. Ο τερματοφύλακας της Χιλής απέκρουσε το σουτ του επιθετικού της Μπεσίκτας και μάλιστα στην επιστροφή της μπάλας, λίγο έλειψε να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.

Loading...

Το Καμερούν είχε καταφέρει να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά και πάλι η Χιλή ήταν αυτή που έχανε ευκαιρίες, όπως αυτή του Βάργκας στο 40’ που έστειλε την μπάλα άουτ από την κάθετη του Βιδάλ. Η ίδια φάση επαναλήφθηκε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, ο Βάργκας σκόραρε, αλλά η τεχνολογία διέκοψε τους πανηγυρισμούς των Χιλιανών, αφού ο επιθετικός της Τίγκρες ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο β’ μέρος, ο γρήγορος ρυθμός του α’ ημιχρόνου αποτέλεσε παρελθόν, με τη Χιλή να παραχωρεί την κατοχή στο Καμερούν, που ωστόσο φαινόταν να μην ξέρει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ο προπονητής της Χιλής, Πίτσε, πέρασε στο 58′ τον Σάντσες, με τον μεσοεπιθετικό της Άρσεναλ να μην φαίνεται ιδιαίτερα, αλλά ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά.

Συγκεκριμένα, στο 81′ έδωσε πάσα «πάρε-βάλε» στον Βιδάλ που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ, δίνοντας παράσταση νίκης για την ομάδα του. Μάλιστα, η Χιλή κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο άσος της Άρσεναλ «έσπασε» το οφσάιντ της άμυνας του Καμερούν, βγήκε τετ-α-τετ με τον Οντόα, αλλά τελικά ο Βάργκας κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τους Λατινοαμερικάνους.

All Goals & highlights HD – Chile 2-0… από lifefootball

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καμερούν: Οντόα, Μαμπουκά, Νγκαντό-Νγκαντί, Τικέ, Φε, Ζαμπό Ανγκισά (89′ Μαντζέκ), Σιανί (86′ Εκγκμαλέ), Τζουμ, Μπασογκόγκ, Μουκαντζό, Αμπουμπακάρ.

Χιλή: Ερέρα, Ίσλα, Μποσεζούρ, Μεδέλ, Χάρα, Φουενσαλίδα (64′ Βαλένσια), Μαρσέλο Ντίας, Αράνγκις (71′ Σίλβα), Βιδάλ, Πουτς (58′ Σάντσες), Βάργκας.

Πηγή: sport-fm.gr